Przewidywany program spotkania 6.4.2019

15:45 rozpoczęcie

15:50 Wykład "Dostępność Warta Poznania"

16:30 Wykład "Automatyczna kopia zapasowa witryny"

17:00 wspólne zdjęcie i przerwa kawowa

17:15 wykład "Rozważna i romantyczna, czyli jak rozmawiam z klientem"

17:45 wykład "Sam pozycjonuję - czyli jak pozycjonować stronę w Joomla!"

18:10 krótka przerwa kawowa

18:20 Mini-wykład: "Jak zabezpieczyć i monitorować bezpieczeństwo strony w Joomla? Dwa praktyczne narzędzia"

18:30 losowanie nagród

18:45 wyjście na After Party

 

 

Dostępność Warta Poznania

Mikołaj Rotnicki. "Ewangelista", trener, audytor i specjalista ds. dostępności informacji elektronicznej. Propagator filozofii uniwersalnego projektowania. Współtwórca rozwiązań i aplikacji mobilnych wspierających osoby z niepełnosprawnością wzroku. Autor wielu artykułów (czasopismo TyfloŚwiat), audycji (TyfloPodcast) oraz publikacji poświęconych dostępności oraz nowoczesnym technologiom asystującym.

Uczestniczył w pracach nad autoryzowanym tłumaczeniem standardu WCAG 2.0 na język polski (2013). Prelegent na konferencjach w tym m.in.: Dostępność Polska 2015, WordCamp Polska 2018. Konsultuje rozwiązania prawne m.in. "Ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych" (2018). Autor rozwiązań zapewniających dostępność: serwis "Twój e-PIT" Ministerstwa Finansów (2019).

Blogger - prowadzi serwis internetowy: Raport dostępności - http://a11y.report

Użytkownik urządzeń z logo nadgryzionego jabłka.

Opis prelekcji:

  • Dostępność - co to takiego?
  • Kilka słów o standardzie WCAG 2.1
  • Jak sprawdzić i zapewnić dostępność stron internetowych opartych na Joomla?
  • Dostępne szablony 
  • Rozszerzenia poprawiające dostępność
  • Dostępność w praktyce - demonstracja "na żywo"

 Mikołaj Rotnicki

Mikołaj Rotnicki

 

Automatyczna kopia zapasowa witryny

Sławomir Pieszczek.  Nauczyciel przedmiotów informatycznych w szkole ponadgimnazjalnej. Pierwszy Certyfikowany Administrator Joomla! w Polsce. Autor książek i e-booków na temat Joomla!. Autor bloga: www.slawop.net, w którym porusza zagadnienia związane z CMS Joomla! i wykorzystaniu go, jako fantastycznego narzędzia, które ułatwia innym tworzenie ich własnego miejsca w sieci. Prowadzi własną firmę świadczącą usługi związane z tworzeniem oraz administrowaniem serwisów opartych o CMS Joomla! Współorganizator Joomla! User Group Jawor. Prelegent na JoomlaDay Poland oraz wielu spotkaniach Joomla! User Group w Polsce. Uwielbia ekstremalnie szybką jazdę na rolkach! Fan rozwoju osobistego i ciągłych zmian :-)

 

Opis prelekcji:

Automatyczna kopia zapasowa witryny Opis prezentacji Po co Ci kopia zapasowa witryny?

Wystarczy, że spróbujesz wyobrazić sobie kilka sytuacji, takich jak awaria serwera, czy atak hakerski. Jeżeli prowadzisz blog, to wyobraź sobie sytuację, kiedy tracisz wszystkie swoje wpisy. A co, jeżeli prowadzisz sklep internetowy i z dnia na dzień tracisz dane wszystkich klientów i informacje o wszystkich transakcjach w Twoim sklepie?

Dzięki kopii zapasowej możesz szybko odtworzyć witrynę lub przenieść ją na inny serwer. Jeżeli chcesz mieć komfort psychiczny i poczucie pewności, że w razie sytuacji awaryjnej możesz przywrócić swoją witrynę, musisz regularnie tworzyć kopie zapasowe!

Podczas prelekcji pokażę, jak samodzielnie zarządzać kopiami i zapasowymi na Smarthost.pl oraz, jak przywrócić witrynę z kopii. Następnie pokażę krok po kroku, jak skonfigurować rozszerzenie Akeeba Backup oraz zadania CRON na zdalnym serwerze, aby kopie zapasowe witryny były wykonywane automatycznie w ustalonym przez Ciebie harmonogramie. Zobaczysz także, co należy zrobić, aby kopie te były automatycznie przesyłane do zdefiniowanej przez Ciebie lokalizacji poza serwerem konta hostingowego, np. na One Drive, czy Google Drive. v Jeżeli zechcesz zatrudnić dwóch nowych pracowników — Akeeba Backup i CRON, to tworzeniem kopii zapasowych witryny zajmą się za Ciebie. Dzięki temu zyskasz mnóstwo czasu, który możesz poświęcić na relaks lub inne ciekawsze zajęcia

 Tomasz Jeska

Sławomir Pieszczek

 

Rozważna i romantyczna, czyli jak rozmawiam z klientem

Anna Gratkowska. 50% składu Studia Przy Lesie, które prowadzi od 2010 roku razem z mężem, Tomkiem. Nie wnika w zawiłości css'a i html'a, za to rozmawia z klientami, co bywa znacznie trudniejsze. Przynosi zlecenia i szkoli z obsługi stron w Joomla.

Lubi różnorodność, jaką zapewnia pisanie tekstów na potrzeby stron - od spawania metodą TIG po kremy z kwasem hialuronowym. Prywatnie biega, czyta i z uporem maniaka wprowadza do domu kuchnię wegetariańską.

przylesie

Opis prelekcji:

Poprzez moją prezentację chcę podzielić się 8-letnim doświadczeniem w pozyskiwaniu i kontaktach z klientami na strony internetowe. Chcę opowiedzieć o tym, jak wyglądają pierwsze rozmowy, jak przygotowuję ofertę i czy udzielam rabatów. Czy zawsze jest happy end? Czego nauczyłam się od klientów, no i jakie są najczęstsze problemy? Zapraszam, jeśli ktoś chce posłuchać i podzielić się swoimi doświadczeniami.

 Anna Gratkowska

Anna Gratkowska

 

Sam pozycjonuję - czyli jak pozycjonować stronę w Joomla!

Tomek Jeska. Współwłaściciel firmy 48 Media. Członek Rady przy Fundacji PCJ Otwarte Źródła. Uczestnik i prelegent na wydarzeniach związanych z CMS Joomla! oraz w tematyce SEO&SEM. Z wdrażaniem Joomla! i pozycjonowaniem związany od samego początku swojej biznesowej kariery. Jak sam podkreśla, nigdy nie pracował na etacie dla jakiejkolwiek firmy trzeciej. Wśród ciekawszych realizacji: gerda.pl, sieć miejskich portali serwisylokalne.pl czy glos24.pl.

 

Opis prelekcji:

Dynamicznie zmieniające się wytyczne, standardy i trendy stosowane z pozycjonowaniu, czyli podnoszeniu pozycji strony na dane frazy wyszukiwania w wynikach Google wymagają ciągłych modernizacji. W ramach prelekcji przedstawię proste metody, możliwe do zastosowania przez każdego, które po wdrożeniu pomogą dostosować witrynę do obecnie panujących trendów.

 Tomasz Jeska

Tomasz Jeska

 

Mini-wykład: Jak zabezpieczyć i monitorować bezpieczeństwo strony w Joomla? Dwa praktyczne narzędzia

Andrzej Bolewski. Od 2008 roku prowadzi firmę Solmedia.pl. Zajmuje się tworzeniem stron internetowych - głównie w Joomla. Opiekuje się wieloma stronami, m.in. stroną agencji rządowej z Warszawy oraz sieci banków spółdzielczych. Tworzy własne szablony oraz dodatki do Joomli.

Też kiedyś miałem problemy z wirusami na Joomli. Do czasu, kiedy kupiłem RSFirewall - wspaniały dodatek do blokowania ataków. Opowiem Wam jak działa i jak używać jego narzędzi.

A kiedy wykupiłem subskrypcję w serwisie MyJoomla, nie muszę martwić się o backupy strony ani o to, że dowiem się o problemach ze stroną od klienta czy Google. Narzędzia MyJoomla pracują 24h na dobę i informują o wszelkich niepowołanych działaniach przy naszej stronie.

 Andrzej Bolewski

Andrzej Bolewski

Newsletter

Dołącz do naszego newslettera! Otrzymasz informacje o kolejnych spotkaniach. W każdej chwili możesz się wypisać.

W sieci

Szukaj

Joomla! User Group - Poznań is not affiliated with or endorsed by Open Source Matters or the Joomla! Project. The Joomla!® name is used under a limited license from Open Source Matters in the United States and other countries.

Strona wykonana w Joomla, oczywiście ;)
Kontakt: info@jug-poznan.joomla.pl